"Haha, sorry, nie také rovná sa, ale rovná sa." rovná sa =. Takéto a iné vtipné momenty som zažil pri prvej lekcii programovania v Zebra klube Cesty von vo Veľkej Lomnici.
Pre kurz programovania som pripravil pre študentov webovú aplikáciu. Obsahuje príklady a riešenia v JavaScripte, ako aj integrované prostredie, v ktorom sa príkladové programy spúšťajú. Viac nájdete v článku.
V skratke, lebo je zaujímavé, tvorivé a užitočné. Ak ste niekedy videli kus kódu, môžete mať pocit, že celé je to o písaní akýchsi zaklínadiel – zvláštnych znakov zamiešaných do anglických slov. Áno, pre začiatočníkov je to práve syntax, ktorá padne do oka a môže byť odstrašujúca. V skutočnosti je programovanie spôsob myslenia. Rozobratie problému na najmenšie časti a súvislosti. Následne tvorba riešenia pomocou veľmi presných a detailných krokov. A na záver trhanie vlasov, keď zistíme, že problému predsa nerozumieme úplne presne alebo naše riešenie celkom nepasuje. Inými slovami – analytické myslenie, precízna konštrukcia a hlavne veľa, veľa vytrvalosti.
Dúfam, že som vás ešte neodradil, a asi som mal týmto začať: najdôležitejšie je, že programovanie je veľká zábava. Keď totiž prekonáme prvé tri kroky (analýza, konštrukcia a debugovanie) a konečne sa obrázok na monitore mení podľa stlačených kláves presne tak, ako sme chceli, ten pocit úspechu je ako droga. Keď po dlhej ceste nakoniec vytvoríme niečo, čo sa hýbe a reaguje – takmer ožije – je to neopísateľný pocit.
No a okrem toho je to aj pomerne dobre zaplatená práca.
Ak si to zhrnieme, programovanie zlepší logické a analytické myslenie, trénuje vytrvalosť, je zábavné, tvorivé a ešte sľubuje dobrý plat.
Pre mňa je to dostatok dôvodov pokúsiť sa naučiť niečo o programovaní mladých z komunít.
Cieľom prvých dvoch hodín, ktoré sme mali osobne – naživo, bolo spraviť v jazyku JavaScript hru hada (ak ste niekedy mali starú Nokiu, áno, presne toho hada).
Hru sme spolu programovali postupne v asi 15 krokoch. Každý krok vyšiel z predchádzajúceho a študenti mali doplniť pár riadkov, aby sa stretli s nejakým konceptom z programovania. Každý krok sa dal spustiť ako program a niečo zaujímavé sa stalo na obrazovke.
Najskôr sme začali kreslením pixelu. Potom pohybom pixelu a pixelov. Následne sme naprogramovali hada, ktorý bol ľubovoľne dlhý. A na záver nám chýbalo iba hada nakŕmiť.
Výučba prebiehala vo webovej aplikácii, ktorú nájdete tu.
Obsahuje všetky kroky (lekcie) a pre každú lekciu aj riešenie. Každá lekcia má aj malý sprievodný text s vysvetlením konceptu, príkladom použitia a úlohami pre lekciu.
Každá lekcia začala kódom, ktorý študenti dopĺňali, a následne si ho mohli spustiť.
Aplikáciu ideme ďalej zlepšovať. A to ďalším obsahom – lekciami. Pre ďalšie lekcie, ktoré budú online, plánujeme funkcie pre kolaboráciu, t. j. aby študent aj učiteľ mohli vidieť a upravovať rovnaký program.
Budem veľmi rád, ak apku skúsíte (a prípadne aj využijete pri výučbe) a pošlete nám spätnú väzbu.