M: "Ešte sekundu len si zalejem kávu…"
Je 12:59 a začína online hodina doučovania.
Rudo už čaká s nasadenými slúchadlami a Rado - líder ešte rýchlo kontroluje či sa vidíme a počujeme. Už je to rutina, “Áno všetko fičí”.
M: Ahoj Rudo, ako sa máš?
R: Dobre;)
M: Čo ste dnes mali na matike?
R: Delenie
M: A mali ste aj telesnú
R: Áno
M: A čo ste hrali?
R: Pingpong
Iba na telesnej či aj cez prestávky… atď. Rudovi sa darí v pingpongu a snaží sa doučovať svojich štyroch mladších súrodencov.
Rudo je šiestak a po škole trávi voľný čas v Zebra klube. Okrem športu, hudby, tanca, robenia domácich úloh a iných aktivít, majú možnosť si online precvičiť učivo zo školy.
Dnes je to naša druhá spoločná hodina matiky. Aj keď sa stále ešte spoznávame, Rudo sa už aj opatrne usmeje a povie niečo o sebe. Ľady pomohol prelomiť aj náš pes Fredy, ktorý sa na začiatku hodiny rozštekal na vtáky za oknom. Tak sme ho chvíľu cez kameru spolu pozorovali a zabávali sa na ňom.
Pozvoľne, cez opakovanie násobilky, sčítania a odčítania sme sa dostali k zložitejším príkladom. Násobili sme dvojciferné aj trojciferné čísla (trojciferné ani mne na prvý krát nevyšlo - ešteže máme kalkulačky🙈).
Po rozcvičke a opakovaní, sme si prešli postup delenia. A potom už len delili a delili.
Rudo sa celú hodinu sústredil a pozorne sledoval. A aj keď sme chvíľami narážali na hranice možností online výučby - napríklad otáčanie papieru na kameru a snaha zaostriť - Rudo bol stále veľmi trpezlivý.
Na záver sme sa dohodli, že budeme pokračovať so zložitejším delením na ďalšej hodine.
M: Rudo, veľmi dobre ti išlo násobenie a delenie si rýchlo pochopil. Matika je remeslo, treba počítať a počítať. Nikto sa nenarodil s delením v hlave. A hlavne nepočúvaj reči o tom že treba mať bunky na matiku. Je to len otázka vytrvalosti."
Či mi Rudo uveril? Ťažko povedať, ale aspoň sa pri otázke či to boli dnes hrozné príklady, usmeje a povie “nie”.
Rudo ma vytrvalosť sa matiku naučiť. Bude podporovať svojich súrodencov a bude im príkladom.
Veríme, že Rudo bude raz úspešný mladý muž, musí “iba” vydržať. A my chceme vydržať s nim.
Mimochodom “matika je remeslo” je výrok našej pani profesorky zo strednej školy. Pozdravujeme pani profesorka;) veríme, že by ste neboli príliš zhrozená ako sa snažíme matiku učiť. Až príde na geometrické úlohy, môžeme si pripomenúť ďalší pamätný výrok “...A teraz spojíme body Ó Jé Bé”… a potom, že matika nie je zábava.
Od októbra začal nový cyklus doučovania v rámci Zebra klubov. A my sme pripravili pre nás doučujúcich dobrovoľníkov zlepšenie vo forme apky.
Každý vidí v apke svoje naplánované hodiny a môže zapísať ako sa počas nich darilo.
Ráno pred doučovaním posiela apka email s infom doučovateľovi aj lídrom klubov - aby sa nezabudlo. Email obsahuje aj link na Google alebo Teams meeting, takže technická príprava na doučko je minimálna.
Je to síce maličkosť, vlastne iba dva riadky emailu, ale vystihuje to presne našu predstavu o tom, čo majú apky robiť. Zjednodušiť náš život.
Lekcie doučovania vidia aj koordinátori a lídri. Prehľadne na kalendári, farebne a s ikonkami stavu.
Apka pre dobrovoľníkov obsahuje ešte knižnicu. Do knižnice môžu pridávať a zdieľať zaujímavé linky a dokumenty všetci doučujúci. Ak by ste si chceli precvičiť matematiku s vašimi ratolesťami, odporúčame tieto stránky:
Nový “školský” rok začal aj pre študentky a študentov zapojených do programu jazykovej podpory AMAL. V poradí ide už o siedmy jazykový cyklus. Pôvodne si v programe zlepšovali slovenský jazyk len omamy. Dnes už v programe študujú ja líderky a lídri z programu Zebra, a ďalší študenti z programov Cesta-von.
V novom cykle sme pridali mini-apku pre regionálnych koordinátorov.
“Pochvaľujem si aj aplikáciu a jednoduchosť práce s ňou. V minulom týždni prišla technická novinka: možnosť nahlásiť nezrovnalosť v aplikácii. Zhodou okolností som mala príležitosť hneď ju vyskúšať a všetko perfektne fungovalo: okamžitá reakcia z Cesty von, pochopenie, ústretovosť a náprava. Skvelé.” napísala spätnú väzbu jedna z amaliek.
Pre nápady na zlepšenia a všeobecnú diskusiu sme pridali funkciu komentárov.
Amalky a lektorky môžu zdieľať svoj nápad, prípadne okomentovať alebo lajkovať nápady ostatných.
“Náš tím prišiel len pred pár dňami s návrhom, aby bola pridaná možnosť automatických emailových pripomienok pre lektorky aj amalky. Miro sa do toho pustil okamžite a už sme v testovacej fáze. Spolupráca s Inukom je veľmi príjemná a hlavne ľudská.” hovorí Jana, manažérka programu Amal.
Ak sa vám nápad doučovať slovenčinu, matiku, angličtinu či iný predmet zapáčil, napíšte Dominike, koordinátorke dobrovoľníckeho programu Amal a staňte sa amalom či amalkou pre deti, mladých či dospelých z chudobných komunít.
Úprimne táto jedna hodina týždenne, je čas strávený asi najviac zmysluplne a hodnotne.
Nehovoriac o tom akú radosť vám spraví.